Vi ved det godt alle sammen. Vi skal have fokus på klima og bæredygtighed – både for miljøets skyld, og fordi vores kunder, medarbejdere og andre samarbejdspartnere i stadig højere grad forventer og forlanger det. Men det kan virke ret uoverskueligt, og hvordan kommer man lige i gang…?
Solbrille-virksomheden PREGO i Tommerup er gået i gang. De har indgået et partnerskab med Plastic Bank, der arbejder for en mere bæredygtig omstilling ved at indsamle plastik, inden det ender i verdenshavene. For hver solgt solbrille sikrer PREGO, at 4 kg plastik ikke ender i verdenshavene. Det svarer til 200 halvliters plastikflasker. Faktisk er PREGO så ambitiøse på miljøets vegne, at de garanterer at indsamle 20.000 kg plastik inden for 2 år. Og det svarer til 1.000.000 halvliters plastflasker.
Tusind tak for jeres inspirerende og ambitiøse commitment. Vi kvitterer ved at udnævne PREGO til månedens virksomhed i februar 2021.